Den Haag Herdenkt - 4 mei 2026

Wat we niet mogen vergeten

Luisteren om te leren, vertellen om te verbinden
Op 4 mei herdenken we de slachtoffers van oorlog en geweld: toen en nu, hier en wereldwijd. De verhalen uit de Tweede Wereldoorlog blijven daarin essentieel, juist nu steeds minder mensen ze uit eigen ervaring kunnen vertellen. Hun stemmen mogen niet verstommen; ze herinneren ons aan wat er op het spel stond en nog altijd staat. Maar oorlog houdt niet op bij onze grenzen of bij het verleden. Ook vandaag vluchten mensen, sterven mensen, verliezen mensen hun thuis. Alleen door actief te luisteren en verhalen door te geven, blijft ‘Dit nooit weer’ een belofte met inhoud.

Op 4 mei 2026 wordt ruimte gemaakt voor alle stemmen en verhalen, ongeacht afkomst, religie of geschiedenis. Voor de verhalen van de Tweede Wereldoorlog én de verhalen van oorlogsgetroffenen na 1945. Want wie luistert, leert en wie vertelt, verbindt. Zo doen we recht aan het verleden én het heden, dragen we samen de verantwoordelijkheid om te blijven herinneren wat we niet mogen vergeten en leren we begrijpen wat oorlog en vrijheid voor onszelf en anderen betekenen.

wat-we-niet-mogen-vergeten
hermis-ahmadi

Centrale lezing

Cabaretier Hermes Ahmadi, zelf ooit gevlucht, vraagt zich af waarom er nog oorlogen zijn. Zelf is hij ervan gevlucht, elk jaar wordt er in zijn nieuwe thuisland Nederland de Tweede Wereldoorlog herdacht, maar nu is zelfs een land dat twee wereldoorlogen lang neutraal probeerde te blijven, volop bezig met een oorlogretoriek en daarbij behorende oorlogseconomie. Tijdens deze lezing verkent Hermes de menselijke geest met de vraag of er ooit een eind komt aan alle oorlogen.

Hermes Ahmadi (1987) is een Afghaanse cabaretier met een Nederlands paspoort, die werd geboren in de voormalige Sovjet-Unie. Als kind sloeg hij met zijn ouders en twee zusjes op de vlucht door de oorlogen in Afghanistan; in 1997 vond hij in Nederland zijn nieuwe thuis. Daar heeft Hermes in verschillende dorpen en steden gewoond en zodoende de Nederlandse cultuur leren kennen. Door zijn vele reizen is hij gefascineerd geraakt door culturen en samenlevingen. Hij besloot om sociologie te studeren in Amsterdam. Na zijn opleiding is Hermes op reis geweest en heeft hij gewerkt als leraar, kok en social worker, maar uiteindelijk vond hij zijn passie in cabaret. Nu toert hij door het land als stand-up comedian en cabaretier, zowel in het Nederlands als in het Engels. Op dit moment reist hij rond met zijn voorstelling U Bevindt Zich Hier, over oorlog, vrede, integratie en de waarde van een mensenleven.

Videoportret

Dit jaar wordt een speciaal voor Den Haag Herdenkt ontwikkeld videoportret vertoond.

Muziek

Musici spelen muziek van de Haagse componiste Fania Chapiro. Chapiro werd geboren in 1926 in Soerabaya (Indonesië, destijds Nederlands-Indië), uit een Russisch-Joodse vader en een Nederlandse moeder. Ze was een wonderkind, kon ontzettend goed piano spelen en componeren. Als jonge tiener ging ze in Parijs wonen en studeren, maar toen ze -op vakantie in Nederland- niet meer terug naar Frankrijk kon vanwege de uitgebroken oorlog, vestigde het gezin in de Haagse wijk Bezuidenhout. Ze deed nog enkele optredens, waaronder met het Residentie Orkest, maar haar tournees naar de VS en Nederlands-Indië werden vanwege de oorlog afgezegd. Omdat ze weigerde zich aan te sluiten bij de Kultuurkamer, werden haar concerten illegaal in huiskamers gegeven. Bij het bombardement op het Bezuidenhout in 1945 gingen al haar composities verloren. Fania en haar gezin overleefden de oorlog gelukkig. Na de oorlog bouwde ze een internationale carrière op. Ze overleed in 1994.

Traditiegetrouw wordt er ook een pianovoordracht gedaan door een scholier van het Segbroek College. Dit jaar laat Evi Ponsioen, die twee jaar geleden ook al speelde tijdens Den Haag Herdenkt, haar vooruitgang horen met October van Tsjaikovski.

fania-chapiro

Praktische informatie

Den Haag Herdenkt
Datum: zondag 4 mei 2025
Locatie: Grote Kerk Den Haag, Rond de Grote Kerk 12

Dialogen rondom 'Het begint met woorden'
Start: 14.30 uur
Einde: +/- 16.30 uur

Herdenkingsbijeenkomst
Deur open: 17.30 uur
Herdenkingsbijeenkomst: +/- 17.45 - tot maximaal 19.00 uur

Eerdere edities

4 mei 2024

4 mei 2023

4 mei 2022

4 mei 2021

4 mei 2020

Contact

Bedrijfsgegevens

Stichting Grote of Sint-Jacobskerk
KvK/CoC: 77075560
BTW/VAT: NL860892244B01
IBAN: NL81INGB0006537526
Swift/BIC: INGBNL2A
Copyright © 2026 - Huis voor de stad Den Haag