Op vrijdag 25 juli 2025 werd voor de tweede keer Sint-Jacobsdag gevierd in de Haagse Grote of Sint-Jacobskerk. Meer dan 250 mensen namen deel aan het feestelijke programma, dat bestond uit onder meer een historische wandeling, beklimmingen van de Haagse Toren en een avond vol muziek en inspirerende pelgrimsverhalen.
Al vóór de deuren om 16.00 uur opengingen, had zich een rij gevormd voor de kerk. De aftrap was de historische wandeling door de binnenstad van Den Haag. Alle deelnemers ontvingen gratis een pelgrimspaspoort, met daarin de route en leuke weetjes over straten, monumenten en andere bijzondere plekken. Onderweg konden zij bij elke mijlpaal een selfie maken en zo een stempel verdienen. Na terugkomst in de kerk ontvingen de pelgrims een certificaat als bewijs van voltooiing van deze Haagse pelgrimstocht. Ondertussen was de Haagse Toren de hele middag te beklimmen tegen een gereduceerd tarief.
Om 19.00 uur begon op het hoogkoor het avondprogramma. In samenwerking met het Nederlands Genootschap van Sint Jacob vond ‘Pelgrimpraat’ plaats: een talkshowachtig gesprek met ervaren pelgrims. Monique Walrave vertelde over haar vele wandeltochten en de bijzondere ervaringen onderweg. Hans van Zeijl deelde zijn verhalen over de camino per fiets. In een tweede gesprek kwamen Nadia Belrhrib aan het woord over haar hadj, Niko van Hagen over het Olavspad en Lidwien Meijer over haar tocht langs de 88 tempels in Japan. Zij droeg de traditionele kleding en hoed die ze tijdens haar pelgrimage gebruikte, en liet haar unieke stempelpaspoort zien. Tussendoor konden bezoekers hun kennis testen tijdens een interactieve pelgrimsquiz.
Een bijzonder moment tijdens de avond was de bekendmaking van de allereerste ‘Ware Haagse Jacob van het Jaar’. Die eer viel ten deel aan Jacob Bijl, genomineerd door Rieks Toxopeus. Bijl werd geboren in Schipluiden, maar groeide uit tot een ware ambassadeur van Den Haag. Na zijn studie theologie in Leiden werd hij geen predikant, maar docent godsdienst en maatschappijleer in onder meer Den Haag. Sinds zijn pensionering is hij actief als vrijwilliger bij Gilde Den Haag. Daar ontwikkelde en verzorgde hij maar liefst 18 verschillende stadswandelingen. Hij is lid van de Commissie Coördinatie Stadswandelingen, leidt het tweemaandelijkse Gidsenoverleg en is initiatiefnemer van de succesvolle cursus Hagologie, waarin inmiddels honderden deelnemers Den Haag beter leerden kennen. Ook zet hij zich al jarenlang in voor de leefbaarheid en stadsvernieuwing, onder andere via de Vereniging Vrienden van Den Haag. Daar werd hij als voorzitter van de Werkgroep Stadsvernieuwing benoemd tot erelid. Met zijn tomeloze inzet en liefde voor de stad is Jacob Bijl een meer dan terechte eerste Ware Haagse Jacob van het Jaar 2025.
Traditiegetrouw presenteerde brouwerij Haagsche Broeder deze avond ook hun in Den Haag gebrouwen Imperial IPA. De allereerste fles werd met een glimlach en een bijzondere, persooenlijk toespraak uitgereikt aan Jacob Bijl.
Het slotstuk van de avond was een betoverend optreden van Leoni Jansen, zelf ook meermaals pelgrim op de camino. Ze deelde haar ervaringen en werd muzikaal vergezeld door partner en mede-muzikant Jeroen Kramer en de fantastische Keniaanse zangeres Silayio.
De avond eindigde in samenzang met het publiek: een ontroerend en verbindend moment. Daarna keerden de bezoekers voldaan huiswaarts, terugkijkend op een bijzondere en geslaagde Sint-Jacobsdag.
De foto's zijn afkomstig van Ramona Verhoek.